Timon
Administrator
Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Śro 11:40, 24 Lis 2010 Temat postu: Sekcja językoznawczo - semiotyczna KN Studentów Filozofii |
|
|
Sekcja językoznawczo - semiotyczna Koła Naukowego Studentów Filozofii zaprasza na swoje spotkania. Odbywają się co dwa tygodnie, we środy o 19:30 w sali 46 IF (ul. Grodzka 52); najbliższe (drugie) spotkanie - 24 XI.
Czym sekcja się zajmuje?
Tematyka lokuje się gdzieś między filozofią i językoznawstwem teoretycznym, stąd mamy nadzieję, że będzie interesująca zarówno dla filologów jak i filozofów. Myślą przewodnią prac w tym roku jest pytanie o to, dlaczego język (wraz ze swoją strukturą) w jakiś sposób odzwierciedla rzeczywistość i nadaje się do jej opisu. Rodzi to przede wszystkim dalsze wątpliwości dotyczące kwestii systemowej natury języka i sposobu funkcjonowania odniesienia pojęć do konkretnych przedmiotów czy zjawisk.
Ciekawymi kwestiami są oczywiście logiczne, kulturowe czy nawet geograficzne źródła pewnych mechanizmów językowych, jak też językoznawstwo historyczne. Tymi kwestiami jednak nie będziemy się w większej ilości zajmować, a odkładając je na bok chcemy dotrzeć do podstawowych mechanizmów języka, kładąc nacisk na jego funkcjonowanie jako struktury (a także znaku jako struktury: bądź pary: znak-przedmiot, jak chcę referencjaliści, bądź znak-inne znaki, jaką sugestię można znaleźć w kołach strukturalistycznych).
Punktem wyjścia naszych rozważań jest lektura "Kursu językoznawstwa ogólnego" Ferdinanda de Saussure'a. Ich celem jest rekonstrukcja historycznego stanowiska strukturalizmu (pierwszej poważnej szkoły językoznawczej) i postawienie pytań o spójność oraz wady tego podejścia. Dalej planujemy prześledzić późniejsze losy tej szkoły wraz z jego wewnętrzną krytyką: przy tej okazji pomocni będą nam autorzy tacy jak L. Hjelmslev i R. Jakobson, a także fragmenty podręcznika U. Eco "Teoria semiotyki". Punktem docelowym tegorocznych rozważań ma być powrót do pytania o genezę pojęć i kategorii językowych - czy jest sens mówić o ich treści (semantyka intensjonalana vs. ekstensjonalna), a jeśli tak, to czy jest ona pochodzenia przedmiotowego (semantyka referencjalna vs. niereferenacjalna), systemowego (strukturalizm), czy może raczej przyrodniczo-naturalistycznego (gramatyka kognitywna)?
Spotkanie 24 XI będzie poświęcone rozdziałom 4-5 z części wstępnej oraz 1-2 z części I p.t. "Zasady ogólne".
Oczywiście, po lekturze części I i II (ogólnej i synchronicznej) książki de Saussure'a dalsze lektury będą ustalone w zależności od zainteresowań osób, które zdecydują się w naszych spotkaniach uczestniczyć.
Opiekunem sekcji jest dr hab. A.J. Nowak, pracownik Instytutu Filozofii UJ.
Od grudnia planowane jest także organizowanie jednego wykładu w miesiącu, dzięki któremu moglibyśmy poszerzyć horyzonty dotyczące filozofii języka lub posłuchać językoznawcy-praktyka, który opowie o wybranym szczegółowym zagadnieniu swojej dziedziny. Zależy nam, aby nie stracić z oka praktyki językoznawczej, a także nie ograniczać naszych rozważań do języków polskiego i angielskiego.
Chętnie odpowiemy na wszelkie Wasze pytania:
[link widoczny dla zalogowanych]
|
|