Loquatorix
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów
|
Wysłany: Wto 0:24, 09 Cze 2009 Temat postu: Krótka notka historyczna o Kole |
|
|
Koło Naukowe Filologów Klasycznych UJ jest najstarszym stowarzyszeniem naukowym młodzieży akademickiej w Krakowskiej Wszechnicy. Powstało ono już w 1879 roku pod nazwą „Kółko Filologiczno-Literackie”, a jego założycielem i pierwszym prezesem był baron Bolesław Richthoffen, który to zapoczątkował również istniejącą do dziś bibliotekę Koła. Początkowo skupiało ono w swych szeregach po większej części studentów filologii klasycznej, jednakże część zebrań poświęcano również na zagadnienia związane z filologią słowiańską i niemiecką. Działało ono pod kuratelą Czytelni Akademickiej, od której to po 6 latach prężnej i owocnej pracy postanowiło się oddzielić i usamodzielnić.
18 października 1885 na Walnym Zebraniu Kółka uchwalono jego samodzielność, a studenci germanistyki i slawistyki oddzielili się i stworzyli własne Koła. W roku 1898 zatwierdzono pierwszy statut Kółka Filologicznego (odczytany został członkom Koła na walnym zgromadzeniu dnia 29 X 1898 r.), który bez większych zmian obowiązywał do roku 1950, kiedy to kasacie uległo mienie Kół Naukowych jak i również ich wszelkie wewnętrzne przepisy. W roku 1958 dokonała się odnowa Koła i przez całe lata 60. i 70. XX wieku przeżywało ono największy rozkwit w swej powojennej historii.
W 1979 roku zorganizowano sesję z okazji stulecia istnienia Koła. Wygłoszonych zostało wiele referatów, najciekawsze z nich ukazały się drukiem. W roku 1971 spisano nowy statut, który obowiązuje do dziś. Przy Kole działały zawsze liczne sekcje, których praca pozwalała na organizowanie odczytów, obozów naukowych a także publikowanie artykułów i książek. Jednym z przykładów takich wydawnictw jest pozycja Półwiekowe dzieje Kółka Filologicznego U.U.J (wyd. 1930) czy też Materies Seminarii L.V.P.Ae (wyd. 2008). Krakowscy studenci filg. klas. współpracowali z Kołami młodych klasyków z ośrodków akademickich we Lwowie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Mimo kilku zmian nazwy, gorzkich doświadczeń dwóch wojen światowych i wielu latach socjalistycznej indoktrynacji Koło nigdy nie zawiesiło swej działalności i pracuje prężnie po dzień dzisiejszy – świadczą o tym chociażby ostatnie osiągnięcia koła: wyjazd naukowy do Grecji (2006), zorganizowane przez sekcję Koła Societas Latine Loquentium Cracoviensis: Schola Żywej Łaciny (2007) oraz Latinitatis Vivae Seminarium Cracoviense I (2007) (we współpracy z L.V.P.A.).
Koło wychowało pokolenia naukowców, profesorów, wspaniałych nauczycieli akademickich takich jak: Adam Miodoński (prezes Koła A.D. 1883), Piotr Passowicz (prezes Koła A.D. 1897), Gustaw Przychocki (prezes Koła A.D. 1907), Jerzy Schnayder (prezes Koła A.D. 1913-15), Józef Birkenmajer (prezes Koła A.D. 1921), Kazimierz Kumaniecki (prezes Koła A.D. 1924-26), Tadeusz Dyduch (prezes Koła A.D. 1931-32), Mieczysław Brożek, Seweryn Hammer, Aleksander Krawczuk, Adam Krokiewicz, Marian Plezia, Jan Sajdak, Tadeusz Sinko, Stanisław Skimina, Romuald Turasiewicz. Zasłużonymi, wieloletnimi opiekunami koła byli: prof. Kazimierz Morawski, prof. Leon Sternbach, prof. Seweryn Hammer, prof. Ryszard Gansiniec, prof. Mieczysław Brożek oraz prof. Stanisław Stabryła, od niedawna funkcję tę pełni dr hab. Hubert Wolanin.
|
|